... aby oči nebolely

Medvědí česnek – jarní elixír s medvědí silou

medvedi-obr

Když budete mít štěstí při procházce listnatým  lesem, tak medvědí česnek  nemůžete minout. Právě teď  nám příroda nabízí jedinečnou potravinu, která právem dostala  své jméno – její síla je silou medvědí. Říká se jí tak údajně podle  jedné verze proto, že když se medvěd po zimním spánku probouzel, byla to právě tato bylina, kterou vyhledával a pojídal, aby znovu obnovil sílu svého trávení.  Medvědi vědí, že jim  tato bylinka na jaře dělá moc dobře a my  už také víme, že listy medvědího česneku obsahují vápník, železo, beta-karoten, vitamín C a na jaře účinně regenerují a čistí játra. Pokud se nedostanete do toho správného lesa, kde medvědí česnek roste, nezoufejte, zakoupit ho můžete v mnohých tržnicích

Kromě medvědího česneku mají detoxikační účinek také  zázvor, kurkuma, brokolice, rukola, výhonky, řasy, goji –kustovnice čínská a řada dalších bylinek. Jaro  je náročné období, zatíženým orgánem, který potřebuje posílit jsou právě játra a na ty je medvědí česnek opravdu kabrňák.

 Použít medvědí česnek  můžete  mnoha způsoby –  ideální je čerstvá bylina ale můžete ho i tepelně zpracovat do polévek, omáček, do masa, zvláště jehněčího. Výborný je čerstvě posekaný list, na chleba s máslem nebo sádlem, do pomazánky, můžete s ním posypat vařené brambory nebo ho přidat do jakéhokoli jídla (snad kromě buchet a sladkostí). Vlastně všude tam, kam byste použili třeba pažitku nebo klasický česnek. Můžete ho přidat při vaření špenátu nebo si z něj dokonce udělat „medvědí špenát“. 

Přeji dobrou chuť a sílu medvědí. I. Feliciani.