... aby oči nebolely

Celerový salát

celerový salát - cvikyprooci.cz

Omyjte větší celer, ostrouhejte slupku a nakrájejte celer na plátky cca 2-3mm silné. Vložte plátky do 2-3 dcl horké osolené vody, přidejte 2-3 lžíce octa, 2 kostky cukru, několik kuliček celého pepře a nového koření.Vařte pár minut, až celer změkne. Dejte však pozor, ať celer zústane pevný a nerozvaří se.

Mezitím nakrájejte cibuli na drobné kostičky. Slijte do jiné nádoby vodu z celeru, uvařené plátky vyskládejte do mísy, jednotlivé vrstvy posypte vždy trochou cibulky. až jsou plátky naskládané, zalijte celer trochou vyvařené vody (cca 1dcl), dosypte navrch zbytek cibulky a zakapejte třemi lžícemi olivového oleje. Nechte vystydnout. Po několika hodinách je salát hotov, vhodný jako příloha k masu, rybě, k pomazánkám apod. Druhý den je ještě lepší, z vývaru se postupně tvoří rosol.

Proč jíst celer?

 Celer je ochránce před mikroorganismy, rozpouští hleny, dezinfikuje sliznice díky velkému množství  éterických olejů, hlavních původců jeho typického aroma.

Celer obsahuje je zdroj všech vitaminů skupiny B - obsahuje je všechny a ve vyváženém množství - velmi důležité např. pro zdravou kůži, nehty a vlasy, správnou funkci jater ( a tedy i očí) a střev, ale i pro "silné nervy". Jejich dostatek v těle napomáhá člověku k udržení dobré psychické kondice, celer nám tedy může pomoci i na duši - v boji proti stresu a depresi.
Listy celeru obsahují velké množství vitaminu C, dokonce více, než má citron. Dalšími zastoupenými vitaminy jsou např. vitamin A, K a E.

V celeru najdeme i řadu důležitých minerálů, jsou to např. draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód - a to v poměrně vysokých dávkách. Celer léčí klouby tím, že podporuje tvorbu moči, a tak čistí náš pohybový aparát, rozpouští usazeniny a pomáhá je odplavovat z těla.

Chcete-li zlepšit své vidění, nestačí pouze jíst celer. Podívejte se též na naše animované cviky a další opatření, kterými můžete významně zlepšit práci očí.