... aby oči nebolely

Začínám cvičit oči

Zde najdete konkrétní postup, jak začít a co dělat, když chcete zlepšit svůj zrak. Podrobnější vysvětlení, jak správně provádět jednotlivé druhy očních cvičení najdete v dalším článku Metodická doporučení.

 Bolí vás na konci pracovního dne vsedě u počítače oči? Cítíte-li se jinak dobře, pak vám preventivní cvičení může od problémů rychle a dobře pomoci. Máte-li velké zdravotní obtíže (bolest hlavy, rozostřování textu, dvojité vidění apod.) i během pracovního dne před počítačem, poraďte se nejdříve se svým lékařem. Vyloučí-li jiné příčiny vašich problémů, nejspíše vám také doporučí zacvičit si a schválí osvědčené cviky z naší nabídky. Připravujeme je ostatně ve spolupráci s očními lékaři. 

Jak proti bolesti očí - www.cvikyprozdravi.cz

Dívejte se na svět nově: hravě a bez stresu. Těšte se ze svého vidění takového, jaké je, a radujte se z každého drobného zlepšení. Vlastní cvičení očí je nyní vaším denním zvykem.

Cvičte oči vždy bez brýlí! (Nosíte-li čočky, je lepší je také vyndat a cvičit bez nich.)

Pravidelným cvičením očí můžete trvaleji zmírnit obtíže a výrazně zlepšit fungování očí. Zlepšení zrakových funkcí je možné v každém věku!

 

Čím začít

 

První krok: OTESTUJTE SE A CVIČTE!

Cvičte oči podle jednoduchých cvičebních programů na oči, které vám doporučil/a oční lékař/ka. Nebo si sami vyberte cvičební program podle toho, jaký máte problém s očima (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, šilhavost, vetchozrakost). Pokud nevíte přesně, co vaše oči nezvládnou dobře, otestujte se pomocí našich orientačních testů. Máte-li zdravé oči, cvičte preventivně

  • Cvičte vsedě na židli či vstoje, v pracovním nebo domácím oblečení.
  • Při potížích vyberte cvičební program První pomoc. Je to vždy jeden cvik přinášející úlevu.
  • Chcete-li však dosáhnout trvalejších výsledků, vyberte cvičební program K pravidelnému cvičení (pro prevenci i pro každou oční vadu). V každém z nich je zpravidla 5 cviků (cviky se liší oblastí účinku) a doprovodná doporučení na konci programu.
  • Uvolněte mysl, uklidněte oči a uvědomte si svůj dech. Nesnažte se vědomě o soulad dechu s pohybem očí, dýchejte zcela volně. Modrý míček v animacích svým pohybem jen připomíná, abyste nezadržovali dech.
  • Cviky na okohybné svaly provádějte pomalu, plynule, do krajních poloh. Můžete efektivně cvičit i při zavřených očích.
  • Počet opakování cviku přizpůsobte také subjektivním pocitům v očích, oči nesmí při cvičení bolet!
  • Občas při cvičení spontánně zamrkejte, abyste zvlhčili povrch očí.
  • Na závěr cvičení vždy uvolněte oči. Udělejte si čas na palming nebo jiný cvik na uvolnění očí i v průběhu pracovního dne, kdykoli se budete cítit v napětí.
  • Nejlepších výsledků dosáhnete, když cvičení zařadíte do vašeho denního režimu. Využívejte jakýchkoli drobných přestávek: chvilku při ranní hygieně, při čekání ve frontě či na dopravní spoj, při čekání na křižovatce v autě, během jízdy v dopravním prostředku či při chůzi.
  • Nebudete-li si jisti, jak cvičit správně, můžete se účastnit kurzu,kde se všechny techniky naučíte pod odborným vedením. Také se zde dozvíte mnoho užitečných informací, pomáhajících zlepšit vidění a další tipy, jak lépe pečovat o oči. 

 

Druhý krok: ZKONTROLUJTE PRACOVIŠTĚ

Na souvisejícím webu Cviky pro zdraví najdete mnoho zajímavých informací ke zdravé práci vsedě u počítače, které vám pomohou odstranit také problémy s očima. Ověřte si, že máte ergonomicky správně zařízené pracovní místo a že je také dobře osvětlené. Možná tak odhalíte (nebo vyloučíte) jednu z příčin horšení zraku.

Třetí krok: MĚŇTE NÁVYKY

Dopřejte očím v průběhu dne úlevu, hýčkejte své oči. Přečtěte si Základní pravidla regenerace zraku a řiďte se jimi. V článku Deset tipů, jak udržet svěží oči i mozek u počítače se inspirujte k drobným změnám vašich návyků při práci u počítače.

Čtvrtý krok: OMEZENÍ CVIČENÍ

Nejste-li právě zcela fit, prostudujte si nyní upozornění, kdy byste měli cvičení omezit nebo se mu zcela vyhnout.

Před každým cvičením zhodnoťte svůj aktuální zdravotní stav. Vybrané cvičení mu pak přizpůsobte, berte ohled také na svou současnou fyzickou kondici.

Nemáte-li akutní problémy (chřipka, migréna, pooperační stavy atd.), můžete cvičit všechna doporučená cvičení na oči.

Trpíte-li chronickými problémy s očima, konzultujte před cvičením vždy svůj stav s očním lékařem. Také pokud pociťujete velké zdravotní obtíže i během pracovního dne před počítačem (například bolest hlavy, rozostřování textu, dvojité vidění apod.), poraďte se nejdříve se svým lékařem. Vyloučí-li jiné příčiny vašich problémů, nejspíše vám také doporučí zacvičit si a schválí osvědčené cviky z naší nabídky. Připravujeme je ostatně ve spolupráci s očními lékaři.

Držte se zásady, že cvičení očí nemá bolet. Pokud pohyb vyvolává bolest, je to varovný signál, že někde máte problém, například že bolestivé místo je příliš přetížené. Pro tuto situaci využijte některý z relaxačních cviků na oči.

Pokud oči přetěžujete dlouhodobým hleděním na monitor, je namístě jiný druh aktivity – například pohled do dálky nebo zavření očí.

Jak pokračovat v tréninku očí a zlepšování vidění

Pátý krok: CHOĎTE A CVIČTE

Berte oči na procházku. Choďte na krátké procházky – ráno nebo večer jděte pěšky po část cesty do práce či domů, o víkendu na delší procházku do přírody. Všechny výše popsané cviky můžete cvičit v průběhu procházky.

Šestý krok: STUDUJTE

Prostudujte si odborné články, podrobněji vysvětlující fungování očí, péči o jejich správnou výživu i pohyb, možné příčiny obtíží, zásady prevence a nápravy i metodiku, jak správně oči cvičit. Najdete je v části Články.

Sedmý krok: PROCVIČTE NEJEN KRK, ALE  CELÉ TĚLO

Cvičte uvolňovací cvičení na krk, protahujte šíjové svaly a vytahujte hlavu temenem vzhůru. Cvičení pro uvolnění krku pomůže ke zlepšení prokrvení očí, k odstranění únavy očí a tím i ke zlepšení vidění.

Při dlouhodobém sezení ovšem trpí nejen oči a krk, ale tuhne páteř, bolí záda a zvyšuje se únava.  Osvěžení pohybem pomocí drobných účinných cviků přinese okamžitě celkovou úlevu a výrazně zlepší soustředění na práci. Inspiraci pro cvičení najdete na stránkách Cviky pro zdraví, zaměřených speciálně na problémy lidí pracujících vsedě, a to i u počítače.