... aby oči nebolely

Nadužívání brýlí

Pokud jsou oči odpočinuté a vidí dobře bez brýlí (například po ránu, na dovolené), není nutné si brýle nasadit ihned po probuzení, stačí je si je vzít až v okamžiku, kdy je potřeba něco přečíst apod.

Při celodenním nošení velmi slabých či slabých brýlí či kontaktních čoček (do 1 až 1,5 dioptrie) se rychleji ztrácí schopnost zaostřovat, oko jakoby „zleniví", nemusí se tolik namáhat, protože korekční pomůcky okamžitě vrátí předmětům dokonalou ostrost, kterou bez brýlí oko nedocílí. Okohybné svaly i svaly řasnaté (ciliární) ztrácejí svou sílu, ochabují, oční bulva se prodlužuje a obraz viděného se namísto na sítnici tvoří již před ní. Také čočka se více „vyboulí“ a přizpůsobí se stálému napětí na blízko. Častá změna brýlí (za stále silnější) pro práci na blízko stav jen fixuje či zhoršuje. Výjimkou v nošení brýlí jsou řidiči – i když mají slabší brýle, během řízení je musí vždy používat.

Při nošení brýlí je třeba počítat s tím, že díváním přes brýle se poněkud mění vnímání okolí - vyduté čočky na korekci krátkozrakosti působí dojem, že předměty jsou menší než ve skutečnosti, vypouklé čočky pro korekci dalekozrakosti zase vše zvětšují. Může se zhoršit i vnímání barev. Dalšími vedlejšími příznaky při nasazení nových, silnějších brýlí nebo změny tvaru brýlí mohou být zpočátku závrati či bolesti hlavy. Je  třeba zajít k optikovi a nechat brýle upravit.

Brýle též omezují volný pohyb očí do všech stran. Oči nevyhledávají krajní pohledy přes brýle, protože ty bývají optimalizovány pro pohled očí středem brýlí, tedy pro centrální vidění a v krajích skel již nejsou pozorované předměty dokonale ostré. Proto se za pohledem do jiných směrů otáčí celá hlava namísto pouze očí, zatěžuje se tak oblast krku a krční páteře. Může se tak zhoršit i periferní vidění.

Nezohledňuje se ale tolik skutečnost, že oči jsou neustále v pohybu, při nepatrném pohybu očí kamkoliv jinam než skrz optický střed brýlí je korekce horší, vidění je tedy  méně ostré. Brýle vedou člověka k dívání se optickým středem brýlí, tedy vlastně i k omezení hybnosti oka.

Proto při cvičení očí je třeba sundat brýle a střídat prostředí uvnitř a venku.