... aby oči nebolely

Vánoční speciál – strava nejen pro oči

Jedním z pilířů dobrého zraku je kromě pohybu a cvičení, kromě přesvědčení a emočního nastavení také dobrá strava. Čím tedy své tělo a oči krmíme a jak je vyživujeme?

Blíží se vánoce a s nimi spousta rizikových situací, ale současně i příležitostí, jak pro své zdraví včetně očí něco udělat. Hlavní  nástrahy, které na nás o vánocích čekají, můžeme proměnit v příležitosti, které mohou naopak naši kondici posílit, nebo alespoň minimalizovat negativní vlivy.

1. Cukroví, cukrovinky, vánočky = cukr – nepřítel číslo jedna

Cukr, zejména rafinovaný, bychom měli omezit a to jistě pro  nikoho není novinkou. Co si ale počít v čase cukroví, vánoček, sladkostí? Když ono to tak láká, voní … a navíc přece nemůžeme hostitele nebo hostitelku urazit. Pokud si cukroví budete péci sami, potom můžete i v tomto „sladkém“ období roku něco pro své zdraví udělat. Cukr můžete nahradit spoustou  sladidel, která jsou vhodnější, lehčeji stravitelná a zdravější. Ovšem není sladidlo jako sladidlo. Na trhu je dnes spousta možností a je dobré uváženě vybírat. Ovocný cukr – fruktóza – se tváří zdravě, ale i ten zvyšuje hladinu krevního cukru a nehodí se pro diabetiky.

Čím tedy cukr můžeme nahradit? Dobrým zdrojem cukru je nesířené sušené ovoce. To obsahuje navíc i vlákninu, minerály a vitamíny, což v žádném cukru ani fruktóze nenajdete. Jako sladidlo můžete použít jablka, sušené švestky, hrozinky či meruňky. Vše alespoň na hodinu namočíte do vody a můžete použít místo cukru. Vyzkoušejte recepty s mrkví a pokud je i to pro vás málo sladké, zvolte raději bio palmový cukr. Palmový cukr se vyrábí zahuštěním mízy z palmy olejné, není rafinovaný, hladinu cukru v krvi zvyšuje jen pozvolna a je vhodný i pro  diabetiky. Na rozdíl od stévie má příjemnou medovou chuť. (Stévie sice sladí velmi dobře, ale má poněkud zvláštní chuť.) Palmový cukr navíc obsahuje i minerály, aminokyseliny a vitaminy, stejně jako další přírodní šťávy jako je javorový sirup, agáve a další.

Nejde tedy o to, abychom nesladili vůbec, ale snažme se omezit spotřebu nezdravého cukru a nahradit ji zdravějším slazením.

 A proč to dělat?

Už pouhých 100 gramů cukru snižuje činnost imunitního systému na několik hodin a jeho schopnost nás bránit proti mikroorganismům klesne o 40%. Cukr také narušuje hormonální systém, stimuluje tvorbu inzulinu, hormonu podporujícího ukládání tuku, zvyšuje riziko rakoviny a urychluje stárnutí. Tedy působí pochopitelně negativně i na naše oči. Jen v běžném koláči může být až 30 gramů cukru. Tak než si dáte něco sladkého z produkce potravinářských řetězců, zvažte, co to s vámi udělá.

2. Další rizikový faktor = tuky

Kdo o pečení nejen cukroví něco ví, tak mu jistě zabliká v hlavě otázka: dobře, a co tuky? Přece nemohu péci cukroví bez másla? A čím vymazat plech?  Zase nejde o žádné radikální řešení, ale o omezení množství tuků na rozumnou míru. Například máslo v krémech a náplních můžeme nahradit pudinkem nebo tvarohem a o tom, že používat ztužené tuky je cesta do pekel, snad není třeba nikoho přesvědčovat. Ostatně v některých státech EU jsou již tyto tuky zakázané. Místo vymazání plechů použijeme pečící papír a ještě si ušetříme práci při mytí:)

Hodně tuků obsahují také oříšky všeho druhu. Pokud máte potíže se žlučníkem, nahraďte raději oříšky v cukroví ovesnými vločkami.

Pokud sami nepečete a vánoční pečivo a vánočky si kupujete, prohlédněte si pořádně složení na obalu. Když zjistíte, že obsahuje umělá sladidla, běžný cukr a ztužené tuky, raději se bez ní obejděte.

3. „Zločinecká“ bílá mouka

Bílá mouka je prázdná potravina, která sice dobře chutná, ale našemu tělu nic nepřináší. Heslo pro naše zdraví zní: „Ztmavte mouku!“ Aby to nebylo příliš násilné, nahrazujte postupně bílou mouku tou celozrnnou. Celozrnná mouka má více vlákniny a podstatně více minerálů a vitamínů. Postupně vám pečivo a chleba z jiné než celozrnné mouky ani nebude chutnat.

Pro vánoční pečivo je vhodnější špaldová mouka, která je chuťově jemnější. Nezapomeňte, že u celozrnné mouky potřebujete více tekutin než u bílé. Kromě špaldové mouky můžete použít i běžně dostupnou celozrnnou mouku  pšeničnou, žitnou, pohankovou, sójovou či amarantovou.

4. Jak na sebe vyzrát?

Jak prosté: pečte a kupujte malé kousky!

5. Vánoční nápoje

Některé míchané nápoje (punč, grog, vaječný koňak, horká čokoláda) mohu mít až 300 kcal a 20 gramů cukru. Vzpomeňte na údaj výše: 100 gramů cukru již snižuje imunitu na několik hodin. Organismus navíc reaguje na cukr v alkoholu jinak než je-li cukr v pevném jídle. Sytost totiž nenastupuje tak brzy – v nápojích tedy do sebe dostaneme daleko více kalorií, a hlavně cukru.

6. Alkohol 

Nebojte se, žádný zákaz nebude. Jen doporučení: když už pijete, střídejte alkohol s vodou. Za každý pohár alkoholu vypijte jednu sklenici vody. A nezapomeňte: než se do pití na vánoční party dáte, tak se dobře najezte.

7. Vánoce –  období viróz a chřipek, nebo šance?

Imunitní systém vyžaduje pravidelnost, dostatek spánku, minimum stresu, a jen malé dávky kofeinu, cukru a alkoholu (pokud se tedy bez nich neobejdeme).

A tady je naše velká vánoční šance – odpočívejte, hýbejte se, choďte na procházky, pořádně se vyspěte, dopřejte si příjemné aktivity a setkání, na která třeba není v běžném rytmu roku tolik času. Jezte hodně potravin, ve kterých jsou vitaminy, hlavně vitamin C a D. Buďte hodně venku, ideálně na sluníčku nebo si alespoň pořádně přisviťte. Zimní deprese a nenálady jsou mimo jiné způsobené i nedostatkem světla. Kompenzujte sladká a tučnější jídla zeleninou.  Nezapomeňte na zázračnou bylinu zvanou česnek, který funguje jako skvělý přírodní antioxidant a adaptogen, stimuluje činnost a počet bílých krvinek a protilátek, pomáhá při zvládání nachlazení a chřipek. 
Přidejte tedy do svého jídelníčku potraviny bohaté na omega-3s a omega 6  mastné kyseliny. Jsou hlavně v rybách (vánoční kapr nebo jiná ryba jsou tedy dobrou volbou), ve lněném oleji a v semínkách.

Další úžasné vánoční koření je hřebíček. Obsahuje  látky jako mangan, selen, hořčík, omega-3 tuky, vitamin K, vlákninu a vitamin C. Hřebíček se používá už 2000 let na zažívací obtíže, bolesti, nemoci kloubů a také pro potlačení závislosti na alkoholu. Hřebíček díky eugenolu působí proti virům, plísním a zánětu. Hřebíček můžete pít v čaji, konzumovat v jídle  (například při vaření rýže je vynikající) nebo v podobě oleje na tělo při nadýmání, kašli, bolestech kloubů, bolestech hlavy apod.  Požvýkat hřebíček v ústech pomáhá jako první pomoc při bolesti zubů. Kvalitní hřebíček poznáte tak, že plave ve vodě vertikálně, kdežto starý hřebíček vodorovně.

Pokud jste dočetli až sem, tak tu je malá odměna: inspirujte se v jídelníčku podle ajurvédských principů, které jsem vybrala z dílny MUDr D. Freje. Krásné vánoční svátky přeje Ivana Feliciani.